Historycznie, Informacyjnie

Protestanci w Toruniu: Efraim Oloff (starszy)

Efraim Oloff pochodził z rodziny o korzeniach duńskich, osiadłej w Grudziądzu. Jego ojcem był toruński pastor Marcin Oloff, a matką Konkordia Kersten. W latach 1694–1706 kształcił się w Gimnazjum Akademickim w Toruniu, a w latach 1706–1712 w Lipsku, gdzie studiował teologię. W latach 1712-1713 nauczał w Gimnazjum Akademickim w Toruniu, gdzie był pierwszym profesorem języka […]

Informacyjnie

Protestanci w Toruniu: Zmarł Zdzisław Betlejewski

W dniu dzisiejszym (13.08.2017), w wieku 64 lat, odszedł do Pana brat Zdzisław Betlejewski. 

Informacyjnie, Organizacyjnie

Rozważcie, proszę, podpisanie petycji

http://www.citizengo.org/pl/72308-pomozmy-przesladowanym-chrzescijankom-zostac-w-polsce-petycja-przeciwko-deportacji

Informacyjnie

Małżeństwo dla Bożej chwały

Posłuchaj wykładów z 9. Konferencji Razem Dla Ewangelii “Małżeństwo dla Bożej chwały”, która odbyła się w lipcu 2017 roku w Toruniu.

Informacyjnie

Tumult toruński

Tumult toruński to jedno z najkrwawszych wydarzeń lat 20. XVIII wieku. Głośne na skalę międzynarodową religijne starcie między katolikami a protestantami z 16 i 17 lipca 1724 roku zakończyło się wyrokami śmierci.

Informacyjnie

Ewangelicki ślad

Marcin Czyżniewski: “W tym roku mija 500 lat, odkąd Marcin Luter ogłosił swoje tezy, dając początek reformacji. Rocznicę świętują także toruńscy ewangelicy, tym bardziej że pierwsza msza protestancka w naszym mieście odprawiona została już trzy lata po tym, jak tezy Lutra zawisły na drzwiach kościoła w Wittenberdze.”

Historycznie, Informacyjnie

O Toruniu inaczej

Program o historii toruńskiego ewangelicyzmu, przedstawiający historię miasta związania z wieloma ewangelikami, którzy wywarli wielki wpływ na rozwój Torunia. 

Historycznie, Informacyjnie

Wernisaż wystawy “Reformacja w Toruniu”

9 czerwca w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbył się uroczysty Wernisaż wystawy “Reformacja w Toruniu”. Ekspozycję można oglądać aż do 14 października. 

Historycznie, Informacyjnie

Uroczyste nabożeństwo z okazji wydania całego Pisma Świętego w przekładzie Uwspółcześnionej Biblii Gdańskiej

Z okazji ukończenia prac nad Uwspółcześnioną Biblią Gdańską, w niedzielę 11.06.2017 odbyło się, w Kościele Bożym w Toruniu, uroczyste nabożeństwo.

Historycznie, Informacyjnie

Szlakiem protestantyzmu w Polsce

Odwiedzając miejsca związane z Reformacją i protestantyzmem można zdobyć odznakę PTTK.